KARA~DENiZ~FM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
En son konular
» HAYATTA EN ZOR SEY NEDI? CEVEP BEKLIYOM:))
sanki aşağı camiinin imamı!!! :) Icon_minitime1Ptsi Ara. 22, 2008 6:55 am tarafından SeZeN

» TEbrikler canlar
sanki aşağı camiinin imamı!!! :) Icon_minitime1C.tesi Ara. 06, 2008 6:04 am tarafından Admin

» Kadinlar ne ister
sanki aşağı camiinin imamı!!! :) Icon_minitime1Ptsi Kas. 10, 2008 9:06 am tarafından elisa

» [color=cyan]Kadınların Erkeklerden 100 farkı:)))[/color]
sanki aşağı camiinin imamı!!! :) Icon_minitime1Paz Kas. 09, 2008 2:01 am tarafından elisa

» Erkekler ne ister?
sanki aşağı camiinin imamı!!! :) Icon_minitime1Paz Kas. 09, 2008 1:56 am tarafından elisa

» SENDEMI UNUTTUN BENI BEY ??????
sanki aşağı camiinin imamı!!! :) Icon_minitime1Paz Kas. 09, 2008 1:18 am tarafından elisa

» Hiç Ailenden Ayrı Kalmamışken Uzaklara Gitmişsin ve o Evin Asi Kızı ,Sinmiş Kocaman Bir Evin Küçücük Odasına ...
sanki aşağı camiinin imamı!!! :) Icon_minitime1Perş. Ekim 30, 2008 8:55 am tarafından *mine

» BALIK BURCU
sanki aşağı camiinin imamı!!! :) Icon_minitime1Çarş. Ekim 29, 2008 1:38 am tarafından Misafir

» Genç kızlık dönemime ait hiç birşey hatırlamıyorum.Çocukluk ve evlenmem...O Aradaki dönem kayboldu...
sanki aşağı camiinin imamı!!! :) Icon_minitime1Çarş. Ekim 29, 2008 1:11 am tarafından Misafir

KÖSE YAZARLARIMIZ
KÖSE YAZARLARIMIZ

sanki aşağı camiinin imamı!!! :)

+2
Admin
SeZeN
6 posters

sanki aşağı camiinin imamı!!! :) Empty sanki aşağı camiinin imamı!!! :)

Mesaj tarafından SeZeN Çarş. Ağus. 13, 2008 8:32 am

Kadirle dini sohbetler yapmaya bayılıyorum.Çünkü beni gerçekten tatmin edecek cevaplar veriyor.Ama normalde bundan pek hoşlanmadığı ve ikinci dakikada benim sorularımdan bayıldığı için fırsatını bulmuşken gözünü çıkarayım dedim:)

Sezen
İnsanlar neden inanma ihtiyacı duyar?
Kadir
İnanç, yeme içme gibi hissedilen ve karşılanan bir ihtiyaç değildir bence. Tabi ihtiyaç duyduğu için inananlar da var. Onları kastediyorsan, korkudan dolayı bu ihtiyacı hissederler
Sezen
Bir tür sığınma duygusu mu bu?
Kadir
Korkutucu belirsizlikten sığınırlar.Bu korkaklık bence onlara ve çevresindekilere hiç güzel geri dönmüyor ,bizzat şahit oluyorum
Sezen
Bunların hepsi insanları çeşitli sapmalardan korumak adına uydurulmuş olabilir mi?
Kadir
Eğer çok duygusuz bakarsan, bu bir sistemdir. Ömrü hayatında yalan söylememiş, çevresi tarafından "dürüst" olarak çağrılan biri (hz. muhammed s.a.v) bütün insanlığın iyiliği için böyle bir tezgah düzenlemiştir diyenler var bu duygusuzların arasında.Ama bu bir yalan değildir. Gerçek olan ise bu duygusuzların kimsenin inançlarına saygısı olmadığıdır, buna da bizzat şahit oldum
Sezen
Bizi bir yaradan var evet ama geri kalan kısım palavra diyenler için ne düşünüyorsunuz?Yani belli bir dinin varlığını kabul etmeyenler için?
Kadir
Palavra dediklerini tartışma ihtiyacı hissederim, bu tartışmanın sonuna kadar bir şey düşünmem o kişi için…
Sezen
Diğer kutsal kitapların yerini Kuranı kerimin alma sebebi tam olarak nedir?Değiştikleri için mi böyle bir şey oldu?
Kadir
Bu konularda kısıtlı bilgi sahibiyim. En sağlıklısı işin ehline sormak bunları. Ama benim bildiğim, Kuran'ı kerimin diğer kutsal kitaplardan farklı olarak bir kavme değil, tüm insanlığa gönderilmiş olmasıdır. Her kutsal kitap, bir önceki çarpıtıldığı için gönderilir. Eğer Kuran'ı kerimden sonra ilahi bir kitap gönderilmediğini göz sönünde bulundurursak Kuran'ı kerim değişikliğe uğramamıştır.
Sezen
Kuranı kerimin değişmediğinden nasıl emin olabiliyoruz?
Kadir
En aslına bakarsan eğer, m.s. 611 yılında gönderilmeye başlanmış bir kutsal kitabın gerçekliğinden, bir dakika önce içtiğimiz suyun gerçekliğinden emin olduğumuz kadar kolay emin olamayız. bu emin olma durumu tamamen kişinin kendi içinde hissettiği, şahsi bir durumdur yani imandır. Benim emin olma durumum ise tam olarak oturmadı ama, içinde "imama git para ver ve seni günahlarından arındırsın" vb. bir şey yoksa rahatlıkla söyleyebilirim Kuran'a inandığımı…
Sezen
Ben günah çıkartma olayına herkes kadar karşı değilim.Bizdeki tövbe etme sistemi gibi bir şey bu.Kuranda da tövbe edildiği takdirde günahlarının affedileceği yazar.Tek fark orada bir din adamı vasıtasıyla allahtan af dilemek değil mi?
Kadir
O tek fark dediğin şey bence kişinin tövbesindeki samimiyeti sarsar. Tövbe kesinlikle çok özel ve şahsi olmalıdır. İnsanlar içinden gelenleri söylerken nasıl algılanacağı konusunda endişe duyarak söyleyebiliyorlar. Hele bir de bu kişi inandığınız dinin din adamıysa, "yok şunu söylemeyeyim bunu anlatmayayım" şeklinde samimiyetsiz ve kirli bir tövbe ortaya çıkar
Sezen
Bizde de zaman zaman nasıl affedileceği konusunda din adamlarından yardım alanlar var?
Kadir
Şahsi görüşümdür bu özellikle belirtiyim: mahrem bilmez korkaklar gider ve din adamlarından "affın matematiğini" ister.Bazı din adamları da şu gün şunu yap bu gecede bu kadar tesbih çek, diğer tarafta şu kadar günahın af olsun diye anlatırlar.Bu bana yanlış geliyor…
Sezen
Müslümanlığın yanlış anlaşıldığı ve yaşandığını düşünüyor musunuz?
Kadir
Kesinlikle…
Sezen
Kuran o dönemin şartlarına göre yazıldığına göre geçerliliğini kaybetmiş olabilir mi?
Kadir
Kuran o dönemin şartlarına göre yazılmamıştır ki,o dönemde gerçekleşen olayların üzerine yazılmıştır.Bence bu, Kuran'ın zamanla anlam kazanmadığı, Allah'ın sözleri olmadığı anlamına gelmez
Sezen
Kuranın özünde iyi ve doğru bir insan olmak var.Peki bu kadar teferruat neden?
Kadir
Kuran'ın özünde insanoğlunun mutluluğu ve barışı için olması gerekenler var. Bunlar arasında iyi ve doğru insan olmak varsa; ki iyi ve doğrunun sabit bir tanımı olamaz; insanlığın barışı iyi ve doğru olmamıza bağlıdır demektir. Bu teferruat değil hadisenin kendisidir bence .
Sezen
İçinde allah korkusu olan insanın yanlış yola sapma olasılığının az olduğu öğretilir bize.Bunun yerine allah sevgisi aşılanması daha doğru değil mi?
Kadir
Bunu psikolojiyi ve dini iyi bilen biri daha iyi açıklar ama bence insanlar özgürdür. Kimi imanı Allah'a sevgi olarak görür kimi Allah'tan korkmak olarak görür. Bence imanın başlangıcında korkunun olumlu bir etkisi oluyor ama devam etmesinde de olumsuz bir etki doğuruyor. Korku hepimizde var,insanız sonuçta. Ama doğuracağı sonuçlara hakim olmaya çalışmalıyız.
Ya Sezen bence bu soruları Alo Diyanet hattına soralım onlar daha iyi bilir.Din adamı mıyım ben ya!!Müzikten konuşalım birazda…
Sezen
Ya manyak mısın,ben buradan nasıl müziğe geçiş yapayım mevzu derin!
Kadir
Tasavvuftan filan geçiş yaparsın aslansın sen aslan hadi!!
Sezen
Deli mi ne..

Devamı soooooonraa

En son SeZeN tarafından Perş. Ağus. 14, 2008 1:59 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
SeZeN
SeZeN
ADMiN
ADMiN

Kişi sayfası
KÖSE YAZILARI:

http://www.aysesaziye.tr.gg

sanki aşağı camiinin imamı!!! :) Empty Geri: sanki aşağı camiinin imamı!!! :)

Mesaj tarafından Admin Çarş. Ağus. 13, 2008 10:28 am

warmi böyle birsey....olaganüstü...SEZEN sendeki potansiyelin acaba kendin farkindamisin???..Kadir arkadasim,basindan sonuna her soru ve cevabi,arkasindan simdi acaba ne gelio diye bi cirpida SIKILMADAN okudum...mükemmel üstü...ayrica kendini ve bildiklerini ifade etme üslubunada hayran kaldim...devamini merakla bekliyorum... AYSE Very Happy
Admin
Admin
AYSE
AYSE

Kişi sayfası
KÖSE YAZILARI:

https://karadenizfm.yetkin-forum.com

Mesaj tarafından SeZeN Çarş. Ağus. 13, 2008 1:38 pm

Teyze yaa bu Kadir çok alem,başımın etini yedi,bu soruları nerden buldun görende aşağıdaki camiinin imamı sanacak diye Ama o kadar güzel anlatıyor ki nasıl sormam,haksız mıyım... Razz
SeZeN
SeZeN
ADMiN
ADMiN

Kişi sayfası
KÖSE YAZILARI:

http://www.aysesaziye.tr.gg

Mesaj tarafından Misafir Çarş. Ağus. 13, 2008 1:48 pm

ömrümü yedi bugün bu keçi inatlı. tutturmuş bi din muhabbeti gidiyor. din konuşmakta bi sorun yok ama müzikten, bir stajyerin duygularından:) konusacaz sanıyodum. neyse yorumlar için saol ablacım. devamı geliyo demiş ama şahsen benim haberim yok:)

Misafir
Misafir

Mesaj tarafından *mine Perş. Ağus. 14, 2008 1:00 am

İkinize bravo diyorum sorularda cvp larida samimiyetinizde harikaaa...
*mine
*mine
RADYO DJ
RADYO DJ

Kişi sayfası
KÖSE YAZILARI:

Mesaj tarafından EsAt Perş. Ağus. 14, 2008 2:54 am

Ne diyim ki ben size..Baştan sona kadar kendimi kaptırdım okudum sonunda da koptum.Bir kendime geldim hakikaten Sezen neden bu çocuğa bu soruları soruyor dedim.Din kültürü öğretmeni filansın sandım en kötü ihtimalle tongue Çok başarılı olmus ama arkadaslar.Dialoglarınız müthiş!
EsAt
EsAt
SÜPER MODERATÖR
SÜPER MODERATÖR

Kişi sayfası
KÖSE YAZILARI:

Mesaj tarafından GIZEM Paz Ağus. 24, 2008 2:23 pm

TEBRİKLER ÇOK BEYENDİM GENÇLERİN DİNLE İLGİLENMESİ ÖNEMSEMESİ BİLE YETER BENCE HARİKA OLMUŞ İKİNİZİNDE YÜREYİNE SAGLİK DEVAMİNİ BEKLİYORUZ.
GIZEM
GIZEM
STAR DJ
STAR DJ

Kişi sayfası
KÖSE YAZILARI:

Mesaj tarafından ...SANEM... C.tesi Eyl. 20, 2008 8:30 am

valla röportajınız beni aşmış ne yorum yapacam şaşırdım Very Happy ama emeğinize sağlık bizimde bilmediklerimizi öğrettiniz çocuklar....
...SANEM...
...SANEM...
STAR DJ
STAR DJ

Kişi sayfası
KÖSE YAZILARI:

- Similar topics